משפחת האדמה

רתם רשף

אוצרות: חגי שגב

התערוכה החדשה והמיוחדת, "משפחת האדמה", מוקדשת לרחובות ולמייסדיה ובראשם משה סמילנסקי. רתם רשף, נינתו של סמילנסקי, חוזרת לרחובות, עיר הולדתה, ומציגה תערוכה שעוטפת את המבקר בה בבדי ענק, שעליהם ציורים הנעים בין פיגורטיביות להפשטה, ומתייחסים להיסטוריה ולחזון של מייסדי העיר וגם של תושביה כיום.

רשף עוסקת בהטבעת חומרים מן הטבע שנתפסו כמיותרים ועודפים ויוצרת מהם תעתועי זיכרון של מה שחדל להתקיים, אך חוזר בגלגולו החדש האמנותי ומזמין את המבקרים לשיטוט מדיטטיבי בין הבדים המתעקלים, ולחוויה אישית ואוניברסלית.

התערוכה כולה עוסקת בפער בין חזון הקמת המושבה, פיתוח פרדסיה ושדותיה, בד בבד עם פיתוח התרבות והחינוך לעומת המציאות הישראלית הנוכחית, שחלקה המשך ישיר לחזון ההוא, וחלקה שיברו של החזון. סמילנסקי שעסק בכל אלה כדי להגשים את חלום ההתיישבות והתרבות, השפיע על נינתו שנים מאוחר יותר. התערוכה היא עדות מפוכחת לפוטנציאל השיתוף, הרפלקציה ועיבוד המציאות באמצעות אקטיביזם חברתי ובאמצעות האמנות.

היופי והעניין שיוצרים הציורים מאפשר דיון ודיאלוג בין דורי ובין-תרבותי, כדי לחשוב על עולם מוקף סביבה, טבע ותרבות, שמתקיימים אלה לצד אלה ומשפיעים זה על זה.

 

צילום יובל חי

אירוע הפתיחה: יום שישי 19.1.24 בשעה 10:30

שיח גלריה: יום שישי 23.2.24 בשעה 10:30

דימויים מהתערוכה